Sipariş Hattı: 0533 364 14 23
Bal’ın Sırrı

Bal’ın Sırrı

      SIRLAR  ÂLEMİ      ( Eklenti dosya: ( balı-sadece-arılar-üretir )

Balın sırrı

SIR
Rabbinin sana yayılman için belirlediği yolları tut! (Nahl Suresi 16/69) İnsan idrakini aşan kusursuz bir sistem. Çiçeği seçmesinden poleni taşımasına, işlemesinden muhafazasına kadar anlaşılması imkânsız bir süreç bu. Onlara ve sırlarına saygı duyuyoruz. Onlar ki, Rabbin, kendilerine vahyin neticesinde minik karınlarında ve kanatlarında evrenin sırlarını taşıyor. İşte dostlarım, peteğin tadındaki sır, sırda saklı, Elbette düşünen kimseler için bunda da büyük bir ibret mevcuttur.” (Nahl Suresi 16/68-69) ayetleri bizleri birkez daha ilmi gerçeklerle baş başa bırakmaktadır.

SABIR
Yaratıcının, tabiata yüklediği görevlerden biri de: Sabır. Sakin, telaşsız, aksamayan işleyiş. Hata kabul etmeyen, mükemmel zamanlamayla yürütülen işler. Elbette düşünen kimseler için bunda da büyük bir ibret mevcuttur.” (Nahl Suresi 16/68-69)
Yaratanın izni ile doğadan bize en iyisini vermesini bekliyorsak, bunun en büyük bedeli sabır. İnsanın en çok zorlandığı erdem. Damla damla gelen bu nimetin sabırla olgunlaşıp insana sunulması. Arıcılık yapıyorsak, sabra ihtiyacımız var. Sabırlı olmaya mecburuz.

ARMAĞAN
Sırrın sabırla buluştuğu yerde, İşte, onların karınlarından da renkleri çeşit çeşit bir şerbet çıkar ki onda insanlara şifa vardır. (Nahl Suresi 16/69 ) Yaratanın insana lütfu. Lezzetin ve sıhhatin bir arada bulunduğu eşsiz besin. Ve bütün mesele, armağanı korumak; insanlara, kıymet bilenlere aynı kusursuzlukla sunabilmek.

Gerçek Bal
Bala labarotuvar ortamında uygulanan analizler neler
Kaliteli, yenebilir, sağlıklı ve doğal bal sofralarınıza ulaşana kadar 62 ayrı analizden geçiyor. Bunların ilki her tenekeden tek tek numune alınarak yapılan balda ticari glikoz olup olmadığının kontrol edildiği analiz. Ardından balın cinsinin, balın su içeriğinin belirlendiği analizler yapılıyor. Prolin, Fruktoz, Glikoz, Sakkaroz gibi analizle balda olması gereken doğal şeker miktarları kontrol ediliyor. Bu analizlerle bala dışarıdan müdahale olup olmadığı anlaşılıyor. Sadece o da değil, arıya şeker yedirilip yedirilmediği de analizler neticesinde ortaya çıkıyor. Polen analizi ile arının hangi bitkiden polen topladığı belirleniyor. Arıyla ilgili tespitler bununla sınırlı değil, arıyı hastalıklara karşı korumak için antibiyotik verilip verilmediği de tespit ediliyor ki antibiyotiğin kesinlikle verilmemesi gerekiyor. Bitkilerde kullanılan ilaçların arıya geçip geçmediğinin de analizi yapılıyor. Bala yol kenarındaki asfalttan, egzoz gazından ya da tenekeden zararlı metallerin bulaşıp bulaşmadığı Bakır, Kurşun, Çinko, Kadmiyum gibi yarı ağır metaller de analizlerle tespit ediliyor.

Balların rengi ve kıvamı zaman zaman değişmektedir sebebi nedir
Balların rengi ve kıvamı arının gezdiği çiçeklere göre aldığı nektara göre değişiklik gösterir. Balın akışkanlığı da  kovandan erken sağımıyla, bal çeşidiyle ve hava sıcaklığıyla alakalıdır. Rengi de akışkanlığı da bu nedenle belirli sınırlar dâhilinde değişkenlik gösterebilir.
Açıkta satılan balların daha doğal olduğu söyleniyor, doğru mu?
Açıkta satılan balların kontrolü yapılmamaktadır. Laboratuar ortamında test edilmedikleri için açık balların içerisinde şeker, antibiyotik gibi katkıların olup olmadığını bilemezsiniz. Markalı balların yönetmelik gereği tüm bu kontrolleri yapmaları şarttır. Aslında markalı ballar laboratuar testleri sayesinde doğal balı en doğru şekilde sunarlar. Açık bal olarak tükettiğiniz ve size ‘doğal’ adıyla sunulan balın katkısız doğal bal olup olmadığı belli değildir. Oysa markalı ballar kontrolden geçerek piyasaya sürülür. Açık bal kullanıldığında içerisinde antibiyotik kalıntısı, pestisit ilaç kalıntısı ya da naftalin olabilir. Bunların hepsi tüketildiğinde insan sağlığını olumsuz etkileyecek unsurlardır. Markalı bal alın: Balın kalitesini tadarak ya da başka herhangi bir duyusal özelliğinden anlamak mümkün değildir. Açıkta satılan ballarda risk tüketicinin, markalı ballarda ise ambalajlayan firmanındır. Kendiniz ve çocuğunuz için markalı balı tercih etmenizi öneriyorum.

Petek bal , Petek balın özelliği

Petekli balın sağlık açısından süzme ballardan farkı nelerdir
Süzme bal ile petekli bal arasında bileşim olarak fark yoktur. Her ikisinin de besin değerleri aynıdır. Petekli bal tüketmenin insan sağlığı açısından süzme bala oranla hiçbir avantajı yoktur. Ancak biz petekli bal tüketilmesini sağlıklı bulmuyoruz. Bunun da sebebi süzme bal tüm peteklerden elde edilip homojen bir karışım oluşturulup analizleri yapılarak kontrol edilmektedir. Petek balda ise tek tek her peteğin analizinin yapılması teknik olarak zor ve zahmetlidir, hatta imkânsız denilebilir, bu nedenle de kontrolleri yapılmamaktadır. Örnek olarak herhangi bir şekilde yapılan ilaç uygulamaları petekte kalabilir ve kontrol edilmediği takdirde o şekilde kullanılabilir. Kontrolsüz ürün tüketilmesini bu nedenle tavsiye etmemekteyiz.

Balı nasıl saklamalıyız
Bal oda sıcaklığında ( 21-27 C° ) saklanmalıdır. Buzdolabında saklandığı takdirde kristalizasyon sürecini hızlandırmış oluruz. Ayrıca güneş ışığından ve ısıdan da korumak gerekir. Bal hiğroskobik bir madde olup havadaki nemi içine hapsetme özelliğine sahiptir. Bal yendikten sonra kapağı hemen kapatılmalıdır. Kokulu gıdalara yakın ve sigara dumanına maruz bırakılmamalıdır. Bal kapları kötü kokularla balın temasını engelleyecek nitelikte olmalıdır. Dolayısıyla balın nemli ortamlarda ve buzdolabında saklanmasını tavsiye etmemekteyiz.

Bal neden kristalleşir
Balın kristalleşmesi, kalitesiz olduğunun değil; gerçek bal olduğunun bir kanıtıdır. Kristalleşen süzme ballar sıcak su banyosuyla çözülüp eski halini alır. 45 C˚’ yi geçmeden ısıda çözdürülen ballarda besin kaybı söz konusu olmaz. Balın kristalleşmesi; -halk dilinde şekerlenme- içindeki glikozun tanecikler haline gelmesi sonucu balın akıcılığını kaybetmesiyle oluşan doğal bir olaydır. Kristalizasyon birçok saf ve kaliteli balda, üretimden tüketime her aşamada karşılaşılabilen zararsız bir değişimdir. Bal, toplandığı kaynağa ve arıların salgı bezi faaliyetlerine bağlı olarak yaklaşık 15 çeşit doğal şeker içerir. Baldaki doğal şekerlerin çoğunu fruktoz ve glikoz meydana getirir. Glikozun mono hidrat parçacıkları kristalleşmeyi tetikler. Süzme ballarda kristalleşme daha erken başlamaktadır. Balın toplandığı kaynağa bağlı olarak glikoz ve fruktoz oranı da değişir. Bal, 18-24 C˚’de depolanmalıdır. Ballar 14 C˚’de kristalleşir, 21-27 C˚ arasındaki ısılarda kristalleşme olmaz. Balın saklandığı kaplar, ortamdaki nem, ısı ve ışıkta kristalleşmeyi etkilemektedir. Balın kristalleşmesi kendini koruma altına almasıdır.hayal bile edemeyeceğimiz çok uzun yıllar bozulmadan kalabilen tek besin maddesidir.

Tutankamon balı

Balın son kullanma tarihi
Balın son kullanma tarihi yoktur. Mikrobiyolojik açıdan herhangi bir bozulma olmadığı için, hatta gelişen mikroorganizmaları yok ettiği için bozulmayan bir üründür. Mısır’da firavun Tutankamon‘un mezarında tahtadan yapılmış bir kutuda bulunan 13 kilo balın 3.800 yıldır bozulmamış olduğu görüldü. Sadece güneş ışığından ve sıcaktan korumak gerekir. Bunun da sebebi sıcaklığa bağlı olarak içerisinde kansorejen bir madde olan HMF artışıdır.

Bal ayı . Bal hangi aylarda yenir. yaz aylarında bal tüketmenin zararı var mıdır
Tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bal hasta olmamak için sadece kış aylarında tüketilecek bir besin maddesi değildir. Tüm aylarda sağlıklı olmak için tüketmemiz gerekir. Çünkü bal enerji kaynağıdır. Balın vücütta atığı yoktur. Ortalama 8-10 dakika aralığında kana karışmaktadır.

Bir kişi günde ne kadar bal yemeli
Kilo başına her gün ortalama 1 gr. bal tüketilmelidir. Örneğin 20 kg. çocuk günde 20 gr. yani 1,5 yemek kaşığı ya da 3 tatlı kaşığı bal tüketmelidir.

Küçük bebeklere bal yedirilirmi. Çocuklar balyermi

Neden 12 aylıktan küçük bebeklere bal yedirilmesi tavsiye edilmemektedir
Bebek botulizminden dolayı tavsiye edilmemektedir. Botulizm, Clostridium botulinum adı verilen bakterinin, gastro-intestinal organlarında çoğalmasıyla meydana gelen, ciddi bir hastalıktır. Bebeklerin sindirim sistemi bu bakteriye karşı duyarlıdır, ancak 1 yaşından sonra direnç kazanırlar. Bu nedenle balın bebek beslenmesinde kullanılmaması tavsiye edilmektedir.