Sipariş Hattı: 0533 364 14 23
Gerçek Bal Nedir ?

Gerçek Bal Nedir ?

GERÇEK BAL NEDİR?

1. Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

2. Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller, tuzlar içerir.

3. Gerçek bal çok çok tatlı değildir, koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.

4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.

5. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.

6. Gerçek bal, kestane, ıhlamur, akasya, karaçalı, ayçiçeği, kekik, keven, katırtırnağı, sığırkuyruğu v.s. çiçeklerinin çeşitlerine göre koyu ve açık kahverengi, açık mor, sarı, hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.

7. Gerçek bal, Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda oldukça akışkan olur, dayanıklıdır geç yanar, glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.

8. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda, gerçek bal çok daha ağır gelir. Test edebilirsiniz, Balın özgül ağırlığı yaklaşık 1.40’gramdır, yani 1 litre saf bal 1.40 kg gelmelidir. Marketlerden aldığınız süzme balın ağırlığını hacmine böldüğünüzde ne değer geldiğine bakabilirsiniz. Birde bizden aldığınıza…

9. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde gerçek bal şeker hastalarında, şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker hasalarını komaya dahi sokabilir.

10. Saf bal üreten arıcıda hem komple sırlanmış petek hem de kısmen sırlanmış petek olur. Tüketiciler görselliğe önem verdiği için tamamı sırlanmış petek balları tercih ederler. Oysaki yarı sırlanmış petek bal saflığın işareti olabilir. Çünkü katkı veren arıcılar peteklerin ağır gelmesi için ve güzel görünmesi için peteği komple sırlatırlar. Oysa bizim gibi üreticiler mevsim sona erdiğinde ve arılar daha bal getiremediğinde yarım kalan petekleri olduğu gibi alır kovanlardan. Bu aşamada arılar artık normalde tercih etmedikleri çiçekleri de yoklayacakları için bal daha kaliteli olmaktadır. Neden marketlerde yarı sırlanmış bal göremeyiz. ? ? Neden hepsi dolu doludur. ? Düşünmek gerekli.

Sonuçta gerçek bal, arının doğadan tamamen kendi çabalarıyla en saf halde toplayıp kendi enzimleriyle midesinde üretmiş olduğu bir gıda maddesidir. Oysa glikozlu bal, arı kovanının içine yerleştirilen glikoz-şeker şerbetini arının emmesi ve bunu bala çevirmesinden ibarettir.

Buradan anlaşılacağı üzere, gerçek bal ile katkılı balın hem fiyat hem de besin değeri olarak karşılaştırmasını yapmak çok yanlıştır.