Sipariş Hattı: 0533 364 14 23
Sigara İçmeyin Bal Yiyin, neden mi?

Sigara İçmeyin Bal Yiyin, neden mi?

Sigara İçmeyin Bal Yiyin, neden mi?

Tütün ve sigaranın içinde 4000 civarında zararlı madde vardır. Bunlar arasında nikotin, katran, karbon monoksit, fenol benzol gibi birçok maddelerin sağlığa zararlı olduğu dünya sağlık örgütü tarafından Kabul edilmiştir. Bu maddelerin zararlarını söyle özetleyebiliriz.

1- Bir fırt çektiğiniz sigara dumanı beyindeki 50 bin adet hücreyi öldürüyor.
2- Dünyadaki tıp uzmanlarının ortak olarak birleştiği konu, devamlı sigara içen insanlarda, içmeyenlere oranla %15 ila %20 daha fazla kansere yakalanma riski olduğu.
3- Sigara içen baba ve anneden doğacak olan çocukta, baba ve annesinde bulunan sigaranın vermiş olduğu tahribat bebeğe de geçiyor.
4- Tek bir sigaranın nikotini insan vücudundan, başka sigara içmeden ve sigara içilen ortamda bulunmadan ancak 8 saat sonra atılabiliyor.
5- Ülkemizde her yıl ortalama 150 ila 200 bin arasında çocuk. Başkalarının veya ebeveynlerinin içtiği sigara dumanından hasta olduğunu biliyor muydunuz?
6- Merkezi sinir sistemini etkileyerek kalbin atım hızını ve kan basıncını arttırır, cilt damarlarını ve toplardamarları daraltır. Solunum yollarını tahriş ederek bronşlarda daralmaya ve öksürüğe yol açar. Böbrek üstü bezlerin hormon salgısı ile kandaki seker ve yaş oranını arttırır.
7- Sigara solunum yollarını tahriş edip daraltarak bronşit, astım gibi hastalıklara yol açar. Akciğer ve gırtlak kanserine sebep olur. Sigara içenlerde akciğer kanseri, içmeyenlere göre çok daha fazladır. Mevcut akciğer ve solunum yolu hastalıklarını ağırlaştırır.
8- Sindirim sisteminde önemli zararlar vermektedir. Mide asidinin artmasına, mide mukozasının tahriş olmasına yol açar, Gastrit ve mide ülserinin önemli sebeplerindendir. Sigara dil, dudak ve yemek borusu kanserlerine sebep olur.
9- Sigara kadın ve erkek üreme hücrelerinin şekil bozukluğuna ve fonksiyon yetersizliğine yol açar. Spermlerin hareketini azaltır. Prostat ve rahim kanserlerine yol açar. Kadınlarda adet düzensizliğine ve adetten kesilmeye sebep olur. Kısırlığa sebep olan etkenlerden biride sigaradır.
10- Hamilelik döneminde sigara içen bir annenin bebeği olumsuz etkilenir. Normalden daha düşük kiloda doğar. Bu bebeklerin yaşama şansı diğer bebeklerden azdır. Sigara içen bir annenin bebeği hastalıklara dirençsizdir. Mikrobik hastalıklara daha kolay yakalanır. Erken doğum ve düşük ihtimali yüksektir, zekâ gelişimi geri kalır, bebek anne karnında yeterince oksijen alamadığı için beyin gelişimi ve zekâ olumsuz etkilenir.
11- Sigara içenlerin ortalama hayat süresi içmeyenlerden kısadır. Yapılan istatistikler bunu acık olarak ortaya koymaktadır.
12- Dünya sağlık örgütü araştırmasına göre 2000 yılında sigaradan ölenlerin sayısı 5 milyon civarında. Ve de saymayı unuttuğumuz sayısız, insan sağlığına zararlı olan sigarayı yinemi içiyorsunuz.

Bal Yemelisiniz

Yine bir araştırmaya göre uyuşturucu ve sigara kullananların, düzenli şekilde bal tükettikleri takdirde bu alışkanlıklarından kurtulabilecekleri açıklanmıştır. Açıklamaya göre, bal, bu zararlı madde bağımlılığından kurtarırken aynı zamanda da bu tür maddelerin vücuda verdiği zararlardan da vücudu arındırarak tedavi ediyor.